TORTY - PLACKI - SERNIKI - CIASTECZKA - CHLEBY
Spis treści:
- Rogaliki drożdżowe z kremem czekoladowym.
-
Sernik papieski ze słonecznikiem.
- Tort czekoladowy.
- Placek "Łabędzi puch".
- Precelki - Pani D. Władyki.
- Ciastka świąteczne - bardzo dobre.
- Rurki z kremem śmietankowym.
- Gofry.
- Sernik z rosą.
- Lukier z cukru pudru.
- Pierniczki jak alpejskie.
- Amoniaczki.
-
Ciasteczka maślane - Shortbreads.
- Chleb kukurydziany (na rozczynie drożdżowym) wg J. Hamelmana.
- Włoskie chrupanie - Migdałowe Cantucci.
-
Gofry Pani Halinki.
-
Placek z oranżadą
- Torcik Piszinger
-
Babka piaskowa
- Ciasto z gruszkami i orzechami
1. Rogaliki drożdżowe z kremem czekoladowym
(przepis mojej siostry Marysi)
Składniki: 1/2 kg mąki, 1 kostka margaryny, 4 dag drożdży, 1 łyżka cukru, 1 op.cukru wanliowego, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 szklanki mleka, 1 jajo.
Nadzienie: słoiczek kremu czekoladowego lub czekoladowo- orzechowego.
PRZYGOTOWANIE:
1. W ciepłym mleku rozprowadzamy drożdże. Mąkę, sól, jajko icukier mieszamy z roztopioną margaryną. Dodajemy drożdże z mlekiem.
2. Wyrabiamy ciasto i formujemy kulę i wkładamy ją do zimnej wody na ok. godzinę -ciasto powinno wypłynąć. (ciasto dobrze jest przed włożeniem do wody owinąć w
ścierkę).
3. Ciasto dokładnie wyrabiamy dodając jeszcze trochę mąki. Ciasto jest dobrze wyrobione gdy odchodzi od dłoni.
4. Ciasto dzielimy na 3 części. Każdą rozwałkowujemy tak, aby powstało koło, a następnie kroimy na 8 - 12 trójkątów.
5. Na trójkąty nakładamy krem wedle uznania, ale nie więcej niż pół łyżeczki i zwijamy od szerszej do węższej strony.
6. Rogaliki smarujemy rozkłóconym jajkiem by podczas pieczenia nabrały ładnego złocistego koloru. Pieczemy ok. 15 - 20 minut w dość gorącym piekarniku ( ok.
180 stopni), aż zrobią się rumiane. Po upieczeniu można polać lukrem. Zamiast kremu można zastosowac jako krem masę makową i będą to rogaliki z makiem - a jest w sprzedaży gotowa masa
makowa.
2. Sernik papieski ze słonecznikiem
Ciasto: 30 dkg mąki
10 dkg margaryny
1 łyżka smalcu
2 żółtka (białka zostawić do piany)
1 całe jajko
2 łyżeczki proszku do pieczenia
10 dkg cukru pudru
Ser: około 1,30 kg sera
½ szklanki oleju
2 szklanki cukru
1 szklanka mleka
1 szklanka śmietany 30%
4 żółtka (białka do piany)
2 całe jajka
2 budynie śmietankowe
1 łyżka mąki ziemniaczanej –
wszystko ucieramy w mikserze.
Piana orzechowa: 4 białka od sera i 2 białka od ciasta ubić z 5 łyżkami cukru, dodać 1 szklankę orzechów siekanych oraz 10 dkg orzechów mielonych (orzechy zmieszać wcześniej z 1 łyżką mąki pszennej i 1 łyżką bułki tartej).
Ciasto + ser + piana orzechowa – upiec wszystko razem.
Masa: kostkę masła utrzeć z puszką słodzonej masy krówkowej.
Słonecznik: 2 łyżki masła, 2 łyżki cukru, 20 dkg łuskanego słonecznika zrumienić na patelni cały czas mieszając, aż do zrumienienia słonecznika.
Masę wyłożyć na upieczony sernik, a na wierzch dać prażony słonecznik.
3. TORT CZEKOLADOWY
(przepis Ani)
Składniki:
6 jaj
25 dkg cukru pudru
10 dkg orzechów – zmielonych
3 łyżeczki proszku do pieczenia
15 dkg masła – roztopić
15 dkg czekolady gorzkiej
- Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy po łyżce cukru pudru. Gdy piana jest sztywna dodajemy po 1 żółtku i nadal ubijamy.
- Do ubitej piany wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i orzechy zmielone, delikatnie mieszamy dodając też masło zimne rozpuszczone z
czekoladą.
- Wylewamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Pieczemy w temperaturze 180C.
- Zimny placek przekroić na połowę.
- Zrobić poncz z ½ szklanki przegotowanej wody i soku z pomarańczy dodając alkohol.
Krem:
- W ½ litra śmietany 30% (kremówki) połamać 2 czekolady mleczne i 3 czekolady gorzkie, najlepiej z Wedla. I to wszystko rozpuścić w kąpieli wodnej gorącej, czyli
garnek ze śmietaną + czekolady wkładamy do drugiego garnka większego z gorącą wodą i mieszamy aż się rozpuści. Rozpuszczoną śmietanę z czekoladą należy dobrze schłodzić. Zimne ubijamy robotem na
gęsto (jeśli jest dobrze schłodzone to bardzo szybko się ubija).
- Placek ponczujemy i smarujemy tą śmietaną, przykrywamy drugą częścią placka i znowu smarujemy śmietaną.
4. PLACEK „ŁABĘDZI PUCH”
SKŁADNIKI NA BISZKOPT:
5 jajek
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki tortowej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka gorącej wody
1 łyżka oleju
1 łyżka cukru z wanilią (dałam cukier wanilinowy)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
SKŁADNIKI NA MASĘ:
2 małe czerstwe bułeczki (kajzerki)
3 szklanki mleka (dałam 3,2%)
1/2 szklanki cukru
cukier waniliowy
100 g wiórków kokosowych
1 i 1/2 kostki masła (300 g)
dżem z czarnej porzeczki (280 g)
SKŁADNIKI NA POSYPKĘ:
1 czubata łyżka masła
100 g wiórków kokosowych
1/2 szkl cukru
PRZYGOTOWANIE BISZKOPTU:
Białka ubić z cukrem i cukrem waniliowym na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać po jednym żółtku. Następnie wlać olej, wodę, dosypać obie mąki i proszek do pieczenia (ja mąki i proszek wymieszałam razem i przesiałam przez sitko) i delikatnie wymieszać. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia (23 x 33 cm) (u mnie blaszka o wymiarach 36×25) i piec w temp. 180 stopni C przez ok. 30 minut (ja piekłam 29 minut).
PRZYGOTOWANIE MASY:
Bułeczki zalać 2 szklankami zimnego mleka i odstawić żeby zmiękły, następnie rozdrobnić widelcem. Pozostałą szklankę mleka zagotować z cukrem, dodać przygotowane bułki, wiórki kokosowe i cukier waniliowy, gotować 5 minut. Odstawić masę do wystygnięcia (od czasu do czasu wymieszać łyżką – szybciej ostygnie i bułka lepiej się rozprowadzi). Masło utrzeć mikserem na puch, dodając po łyżce zimnej masy bułkowej. Ucierać do dokładnego połączenia się składników.
PRZYGOTOWANIE POSYPKI:
Na głębokiej patelni rozgrzać masło, wsypać cukier i podgrzewać na małym ogniu mieszając, aż cukier się rozpuści (u mnie jakieś 2-3 minutki). Wtedy wsypać wiórki kokosowe i nadal smażyć ciągle mieszając, aż staną się złote. Odstawić do lekkiego przestygnięcia.
PRZYGOTOWANIE CIASTA:
Biszkopt przekroić na 2 placki (ja dodatkowo zeskrobałam skórkę z biszkoptu bo w sumie sama popękała i odchodziła). Pierwszy posmarować dżemem i wyłożyć połowę masy, przykryć drugim plackiem i wyłożyć resztę kremu. Na krem nałożyć jeszcze lekko ciepłą posypkę i ręką wklepać ją w masę, żeby dobrze się trzymała. Ciasto schłodzić w lodówce jakieś 5-6 godzinek (a najlepiej przez całą noc).
5. Precelki (od Pani D. Władyki)
Składniki:
- 1/2 kg mąki + 1 szklanka
- 3/4 koski margaryny
- 1/4 kostki smalcu
- 1 łyżeczka płaska soli, kminek
- 3 jaja
Wszystkie składniki wymieszać nożem. Dodać 5 dkg drożdży wymieszanych z 3 łyżkami śmietany. Wyrobić ciasto. Wszystko razem zagnieść - robić bardzo cienkie precle, smarować jajkiem i piec.
5. Ciastka świąteczne
Składniki:
30 dkg mąki ziemniaczanej
20 dkg mąki pszennej
30 dkg margaryny Kasia
20 dkg cukru pudru
5 żółtek
1 łyżka śmietany
Obydwie mąki wysiekać nożem z margaryną, cukrem oraz żółtkami i śmietaną. Zagnieść ciasto, podzielić go na części i do każdej dodać inny dodatek - kakao, kokos, cukier winilinowy, itp. Wykrawać ciasteczka i upiec.
7. Rurki z kremem śmietankowym
Ciasto:
Składniki:
- 1/2 kg mąki
- 1 szklanka gęstej, kwaśnej śmietany
- 1 kostka margaryny
- 2 żółtka
- szczypta soli
Z podanych składników szybko zarobić ciasto. Schłodzić, a następnie rozwałkować, pociąć w paski i nawinąć na foremki w kształcie rurek. Pieć w temp. 180 st. C przez 15 - 20 min.
Krem śmietankowy:
Składniki:
- 1/2 litra śmietany kremówki
- cukier puder do smaku
- 2 płaskie łyżeczki żelatyny
Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Śmietanę ubić, dodać cukier i letnią żelatynę. Napełnić każdą rurkę kremem.
8. Gofry
Składniki:
- 1 kostka margaryny
- 1 szklanka wody + 15 dkg cukru (rozpuścic w wodzie)
- 5 jaj (białka ubić)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 25 dkg mąki
- sok z cytryny
- sól do smaku
Wszystko dobrze wymieszać na jednolitą masę i piec w gofrownicy.
9. Sernik z rosą
Ciasto:
-
30 dkg mąki
-
1/2 kostki margaryny
-
1 łyżka smalcu
-
1/2 szklanki cukru
-
1 cukier wanilinowy
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
3 żółtka
Zagnieść ciasto i wyłożyć go na dużą blaszkę.
Ser:
- 8 jaj
-
1 kg sera
- 1 kostka masła
-
1 szklanka cukru
-
2 cukry wanilinowe
-
2 budynie śmietankowe
-
sok z 2 cytryn
-
3 szklanki mleka
Zmielony ser ucierać z masłem, dodając 6 jaj i 2 żółtka oraz resztę składników. Wylewamy ser na surowe ciasto i podpiekamy ok. 20 minut. Wyjmujemy z piekarnika i na ser dajemy ubitą pianę z 5 białek i 1-nej szklanki cukru. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 1 godzinę. (Do piany można dodać kokos).
10. Lukier z cukru pudru.
-
Półtorej szklanki cukru pudru
-
sok i otarta skórka z 1 cytryny
Do cukru pudru dodawać po trochu sok i ucierać na gładką masę, najlepiej w porcelanowym moździerzu (ok. 20 minut). Gładkość lukru zależy od czasu ucierania. Lukier
ucierany krótko będzie smaczny, ale matowy. Sok dolewać bardzo ostrożnie, bo masa może nagle zrobić się zbyt rzadka. Na końcu dodać otartą skórkę cytryny.
Uwaga: w ten sam sposób można wykonać lukier o dowolnym smaku, np. rumowy lub pomarańczowy. Jeśli płynu jest zbyt mało lub ma zbyt intensywny aromat, uzupełnia się go wodą.
11. Pierniczki jak alpejskie ... bo takie puszyste i mięciutkie i rozpływające się w ustach. Pachnące świętami i choinką. Pierniczki jak marzenie ... Przepis Kaeru z MniamMniam.
Składniki:
1 kg mąki pszennej
8 żółtek
3 białka
1,5 szklanki cukru (dałam mniej)
3 łyżki kakao
200 ml gęstej, kwaśnej śmietany
3 łyżeczki sody
torebka przyprawy do pierników
1 kostka masła (250 g)
1 słoik miodu (400 g)
Dzień przed pieczeniem:
Kakao wymieszać z mąką w dużej misce, odstawić. Miód zagotować z przyprawami, odstawić, włożyć masło, poczekać aż się rozpuści, a potem wystygnie. W śmietanie rozpuścić sodę, odstawić - śmietana zwiększy swą objętość (powinna mieć temperaturę pokojową). Białka ubić na pianę, dodać cukier, ubijając, dodawać żółtka. Ubite jaja wlewać do mąki i delikatnie wymieszać, wlać miód i dalej mieszać. Na koniec dodać śmietanę z sodą. Ciasto będzie dość rzadkie. Odstawić je przykryte w chłodne miejsce, w ciągu 24 godzin zgęstnieje.
W dniu pieczenia:
Ciasto podsypać mąką, rozwałkować na grubość 3 mm (nie cienko, najsmaczniejsze są te grubsze pierniczki) i wykrawać pierniczki. Mocno podsypywać mąką.
Blachę wyłożyć papierem lub folią aluminiową, pierniczki ułożyć w pewnej odległości od siebie.
Piec w temperaturze 180º C przez 7-12 minut (w zależności od grubości i wielkości, ja piekłam 7 minut). Studzić na kratce. Można pierniczki polukrować lub ozdobić. Jeśli mają być błyszczące, przed pieczeniem posmarować roztrzepanym białkiem.
Uwaga: pierniczki są mięciutkie jak są ciepłe, potem lekko twardnieją, są mięciutkie znowu po 2 tygodniach (czyli piec minimum 2 tygodnie przed świętami); przechowywać w szczelnym pojemniku.
12. Amoniaczki - kruche ciasteczka do popołudniowej herbatki
czas: 1.5 godz.
trudność: bardzo łatwe
liczba porcji: 50 średnich ciastek
kalorie: troszeczkę
składniki:
50 dkg mąki
12 dkg cukru
125 ml mleka
10 dkg masła
2 jajka (jedno białko zostawić do smarowania ciastek)
2 łyżeczki amoniaku
cukier do posypania
sposób przygotowania:
Amoniak rozpuścić w ciepłym mleku, dodać do mąki, połączyć wszystkie składniki biorąc jedno całe jajko i jedno żółtko. Zagnieść ciasto i odstawić w chłodne miejsce min. na 1 godzinę. Chłodne ciasto rozwałkowywać na grubość ok. 3 mm, wykrawać ciasteczka, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować białkiem i posypać cukrem. Piec na złoty kolor w temp.
180 stopni około 20-25 minut.
13. Ciasteczka maślane - Shortbreads
Smak tych ciasteczek zależy od jakości masła. Musi to być prawdziwe masło, żaden jego substytut.
czas: 30 minut pieczenie
trudność: łatwe
liczba porcji: 50-70 ciasteczek - zależy od foremek
kalorie: troszeczkę
składniki:
200 g masła (ja używam Irlandzkiego)
1/2 szkl. cukru pudru
2 szkl. mąki
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
sposób przygotowania:
Miękkie masło utrzeć z cukrem pudrem. Mąkę wymieszać z solą i proszkiem do pieczenia. Połowę mąki dodać do masła i dalej ucierać. Przełożyć na blat, dodawać stopniowo pozostałą mąkę. Ciasto jest dosyć kruche i konsystencja zależy od miękkości masła. Im dłużej wyrabiamy w rękach tym bardziej miękkie się robi.
Ciasto podsypać mąką i rozwałkować na grubość ok. 5 mm, wykrawać foremkami i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temp. 170 stopni 10-15 minut w zależności od wielkości.
dodatkowe informacje:
Ciasto podczas wałkowania kruszy się - taka jego uroda. Żeby ułatwić sobie pracę można je wałkować od razu na papierze i podzielić na ciastka radełkiem lub nożem.
14. Chleb kukurydziany (na rozczynie drożdżowym) wg J. Hamelmana
Zaczyn:
150 g mąki pszennej typ 550
150 g wody
0,5 g świeżych drożdży (lub mniej niż 1/4 łyżeczki suszonych)
Ciasto chlebowe:
250 g mąki pszennej typ 550
125 g mąki kukurydzianej
190 g wody
7 g świeżych drożdży (lub płaska łyżeczka suszonych)
1 łyżeczka soli
1,5 łyżki oleju
cały zaczyn (250g)
Na dzień przed pieczeniem przygotuj zaczyn: drożdże rozpuść w wodzie, po czym dodaj mąkę. Wymieszaj całość i nakryj folią spożywcza. Pozostaw w temperaturze pokojowej na 12-16 godzin.
Następnęgo dnia:
Drożdże rozprowadź w wodzie, dodaj mąkę kukurydzianą, wymieszaj i odstaw na 15 minut- mąka powinna napęcznieć. Dodaj pozostałe składniki i wyrób ciasto. (Ania radzi wyrabiać mikserem; ja początkowo użyłam drewnianej łyżki, po czym zagniatałam ciasto dłonią). Ciasto powinno być w miarę sprężyste, ale nie bardzo gęste - w razie potrzeby dodaj odrobinę mąki lub wody. Wyrabiaj ciasto przez około 6 minut, a następnie nakryj je ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1,5 godziny. W połowie tego czasu odgazuj ciasto, kilkakrotnie uderzając w nie pięścią, aby pozbyć się nagromadzonego powietrza; ponownie uformuj je w kulę i odstaw.
Wyrośnięte ciasto jeszcze raz odgazuj i delikatnie uformuj; pozostaw na blacie aby odpoczęło przez około 15 minut. Następnie nadaj ciastu kształt bochenka z w miarę napiętą powierzchnią i przełóż go do koszyka, aby ponownie wyrósł. Czas wyrastania to, w zależności od temperatury otoczenia, ok. 1,5 godziny (zalecane 24 stopnie C; ja temperatury nie mierzyłam, ale po około godzinie bochenek podwoił swoją objętość).
Nagrzej piekarnik do 240 stopni C (jeśli posiadacie kamień do pieczenia- to z kamieniem; ja użyłam dziurkowanej blachy do pizzy;). Bochenek przerzuć na gorącą blachę/kamień (wcześniej na łopatę, jeśli używacie), szybko natnij i wstaw do piekarnika, jednocześnie umieszczając na dnie piekarnika żaroodporne naczynie napełnione połową szklanki wrzącej wody. Gdy chleb zacznie się rumienić, uchyl na chwilę drzwi piekarnika, by nadmiar pary ''uciekł''. Chleb piecz przez około 40 minut; studź na kratce kuchennej.
Najlepszy: oczywiście świeżo upieczony, choć na drugi dzień nadal bardzo smaczny i chrupiący!
15. Włoskie chrupanie - Migdałowe Cantucci
Dobrze mieć pod ręką coś dobrego. Gdy zachce się chrupać, gdy zachce się coś przegryźć, nie ma jak sięgnąć po coś domowego. Bez sztucznych dodatków, konserwantów i E-podobnych. Przepis z internetu wydłubany, testowany i modyfikowany. Przygotowanie ciasta jest banalnie proste, później trochę jest zabawy z opiekaniem. Za to efekt - smaczny, chrupiący, migdałowy. Zamknięte w puszce ciastka można przechowywać długo. Podobno. Nam się nigdy nie udaje, bo schodzą szybko.
Składniki:
- 300 g całych migdałów w łupinach
- 3/4 szklanki cukru (użyłam brązowego)
- 3 szklanki mąki
- 100 g miękkiego masła
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 całe jajka (duże)
- 1 jajko + 2 łyżki mleka do smarowania
- starta skórka z cytryny lub pomarańczy
Wymieszać mąkę, proszek, cukier, 4 jajka, masło, sól, startą skórkę. Zagnieść ciasto. Ilość mąki w zależności od wielkości jajek - dosypać trochę, jeśli ciasto bardzo się klei. Dodać migdały i zagnieść ponownie. Podzielić na trzy części i uformować z każdej wałek, taki długi chlebek. Każdy lekko spłaszczyć i ułożyć na osobnym kawałku papieru do pieczenia, na dużej blaszce. Piec około 30-40 minut w temp. 150 stopni na jasny kolor. Wyjąć, lekko przestudzić. Pokroić ostrym nożem na kromki, na około pół centymetra grubości. Im cieńsze, tym lepsze. Kromki ułożyć poziomo na blaszce, posmarować rozmąconym jajkiem z mlekiem. Zapiekać około 15 minut w temp 180 stopni. Wyjąć, obrócić, posmarować jaśniejszą stronę jajkiem i zarumienić. Czas pieczenia zależy od piekarnika. Lepiej obserwować kolor ciastek, niż czas na zegarku. Powinny wyjść dość twarde sucharki, chrupiące i złote. Wystudzone cantucci przechowywać w szczelnie zamkniętym słoju lub puszce.
16. Gofry Pani Halinki
2 szklanki celestynki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 3 całe jajka, 1/2 szklanki oleju, 1/2 szklanki cukru pudru, 1 cukier wanilinowy, 2,5
szklanki mąki.
17. Placek z oranżadą Pani Halinki
Ubić 5 białek + 1,5 szklanki cukru + 5 żółtek + 1,5 szklanki mąki + 1 szklankę oleju + 1 szklanka oranżady + 1 proszek do pieczenia. Wyrobić ciasto i podzielić na 2 części. Do jednej dodać kakao.
18. Torcik Piszinger
Legendarny torcik Piszinger to dzieło cukiernicze z czasów C.K.monarchii. Oskar Pischinger, wiedeński cukiernik, syn
Leopolda – w 1881 roku postanowił zrealizować pomysł, który chodził za nim od dawna. Pischinger uwielbiał chrupkie wafelki i chciał zrobić z nich tort - ale obawiał się podania rzeczy tak prostej
w ówczesnym cesarskim Wiedniu. Niemniej spróbował - ponoć pierwszy kawałek próbował bez przekonania, drugi bez wątpienia mu zasmakował a przy trzecim wiedział, że to będzie hit. Torcik stał
się przebojem wiedeńskiej cukierni Oskara Pischingera a z Wiednia przysmak trafił do
Krakowa, będącego ówcześnie w C.K. monarchii. Do dziś piszinger jest bardzo popularny w Krakowie pozostając jednym z najbardziej znanych deserów czasów galicyjskich. Wariacji na jego temat jest
sporo, oryginalna receptura pozostaje ściśle strzeżoną tajemnicą.
Przepis:
5-6 wafli (andrutów)
100 g gorzkiej czekolady
150 g masła
100 g cukru
100 g orzechów włoskich
opcjonalnie pół szklanki mleka
Polewa:
100g czekolady
50 g masła
orzechy do dekoracji
Masło ucieramy, dodajemy cukier, czekoladę i orzechy. Gotujemy całość w garnku aż cukier się dokładnie rozpuści. Na twardym podłożu smarujemy masą pierwszy wafel i tak samo postępujemy z
kolejnymi. Wafle układamy jeden na drugim a ostatni nieposmarowany obciążamy i zostawiamy - nieobciążone wafle będą się zaginać pod wpływem masy. W międzyczasie robimy polewę - czekoladę w
garnku skrapiamy wodą, dodajemy masło i ucieramy na gładką masę. Polewą smarujemy górny wafel i dekorujemy.
(Przepis i zdjęcie od Pani Kasi Kamińskiej z Krakowa. Dziękujemy!)
19. Babka piaskowa pani Agnieszki
Składniki:
- 5 jaj
- 1 szklanka cukru
- pół szklanki mąki ziemniaczanej
- półtorej szklanki mąki pszennej
- 1 margaryna lub masło (roztopić)
- półtorej łyżeczki proszku do pieczenia
Wykonanie:
Ubić białka, dać cukier, żółtka, mąkę ziemniaczaną z proszkiem do pieczenia, roztopiony tłuszcz. Wszystko ubić na małych obrotach. Jeśli chcemy z kakao, to zostawiamy 2 łyżki ciasta i do nich dodajemy niecałą łyżkę kakao i 3 łyżki mleka, mieszamy. Po wlaniu białego ciasta do formy polać po wierzchu ciemne ciasto. Piec 1 godzinę w temperaturze 180 stopni C.
20. CIASTO Z GRUSZKAMI I ORZECHAMI
Składniki:
· 200 g orzechów laskowych
· 4 jajka
· 100 g masła
· 1 łyżeczka proszku do pieczenia
· 1 tabliczka gorzkiej czekolady
· 4 gruszki
· Szczypta soli, trochę soku z cytryny i ewentualnie orzeszki w czekoladzie do dekoracji
· Masło do wysmarowania formy
Jak to zrobić?
· Orzechy laskowe upraż na suchej patelni, a następnie posiekaj i wymieszaj z proszkiem do pieczenia.
· Masło rozpuść w rondelku, dodaj do niego połamaną gorzką czekoladę, a następnie mieszaj, aż się rozpuści.
· Dno tortownicy o średnicy 21 cm wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj masłem.
· Gruszki obierz i pokrój w ósemki. Skrop sokiem z cytryny, a następnie ułóż gęsto na dnie formy.
· Żółtka oddziel od białek i utrzyj z cukrem na puch. Najpierw dodaj rozpuszczoną czekoladę, a następnie posiekane orzechy. Na koniec połącz z ubitą na sztywno pianą z białek i delikatnie wymieszaj.
· Przełóż ciasto do formy z gruszkami. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piecz około 40 minut. Po przestudzeniu przełóż na paterę. Udekoruj na przykład orzeszkami w czekoladzie.
Przepis z Kuchnia i kropka z nr 33/2016